Międzynarodowy Dzień przeciw Homofobii i Transfobii

11226567_944231465599116_3417959635454122721_n

17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie wykreśliła homoseksualizm z listy schorzeń psychicznych. Stwierdziła również, iż żadna orientacja seksualna (w tym homoseksualna) nie powinna być przez nikogo traktowana jako zaburzenie. W 2005 r. dzień ten ogłoszono Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia – IDAHO), a 2007 r. Parlament Europejski ustanowił 17 maja Międzynarodowym Dniem Przeciwko Homofobii i Transfobii (International Day Against Homophobia and Transphobia – IDAHOT).

Niestety nadal niektóre środowiska utrzymują i propagują krzywdzące stereotypy na temat osób nieheteroseksualnych i nawołują do ich gorszego traktowania. Dzieje się tak pomimo tego, iż tysiące organizacji na całym świecie zarówno tych rządowych, jak i pozarządowych, apelują o dementowanie błędnego przekonania o patologicznym charakterze homoseksualności oraz transeksualności.

Przyłącz się do nas i razem przeciwdziałajmy homofobii i transfobii. Możesz działać przeciwko takim postawom również nieformalnie, sprzeciwiając się obraźliwym żartom czy wypowiedziom nawołującym do dyskryminacji w Twoim środowisku szkolnym, uczelnianym czy zawodowym. Ludzie, których kwestia ta dotyczy osobiście na pewno w duchu Tobie podziękują, jeśli nie zrobią tego wprost 😉 Walka o równe traktowanie to również Twoja postawa wobec innych na co dzień!